"Polska droga do wolności"
"Polska droga do wolności" - pod takim hasłem w Zespole Szkół Samochodowych w Bydgoszczy zorganizowano we wtorek (14 grudnia 2021 r.) wiele ciekawych wydarzeń, które upamiętniły 40. rocznicę wprowadzenia w Polsce stanu wojennego.
W szkole uczniowie przygotowali przedstawienie teatralne i wcielili się w protestujących robotników i funkcjonariuszy Milicji Obywatelskiej.
Przedstawienie odbyło się w języku angielskim ze względu na obecność przedstawicieli Jednostki NATO z Bydgoszczy. Całość także w języku polskim była wyświetlona na ekranie.
Następnie na terenie szkoły odbyła się inscenizacja nawiązująca do wydarzeń sprzed 40 lat. Były zatrzymania, kontrole i pacyfikacja strajku. Nie zabrakło też pokazu sprzętu z tamtych lat.
W organizacji tego przedsięwzięcia wsparło nas wiele osób i instytucji takich jak: Urząd Miasta Bydgoszczy, Muzeum Wojsk Lądowych, Instytutu Pamięci Narodowej, NSZZ Solidarność Region Bydgoski, Panowie Adam Niedzwiecki, Robert Jakubowski i Grzegorz Gackowski.
Szkołę odwiedzili też uczestnicy wydarzeń sprzed 40 lat - Jan Rulewski , Jan Perejczuk z małżonką, Andrzej Mazurowicz i Jan Raczycki. Zarząd NSZZ Solidarność Region Bydgoski reprezentował Sebastian Gawronek. Dla młodzieży to była cenna lekcja historii w bardzo interesującej formie.
Nasze przedsięwzięcie zostało też wpisane do programu obchodów 40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego organizowanych przez NSZZ Solidarność Region Bydgoski.
Patronat nad wydarzeniem "Polska droga do wolności" w Zespole Szkół Samochodowych objął Rafał Bruski, prezydent Bydgoszczy.
Za "Polska Times" red. Małgorzata Pieczyńska
Relacje z wydarzenia: