Gra miejska: Bydgoszcz w czasach II wojny światowej
We wtorek 10 czerwca odbyła się gra miejska zorganizowana przez Zespół Szkół Samochodowych w Bydgoszczy. W wydarzeniu wzięły udział drużyny z Zespołu Szkół Budowlanych, Zespołu Szkół Handlowych, Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Bydgoszczy i Technikum Samochodowego. Uczestnicy zostali podzieleni na cztery zespoły. Po przedstawieniu regulaminu drużyny otrzymały kartę zadań z mapą i wyruszyły wyznaczonymi trasami. Rozwiązań należało szukać na różnych tablicach pamiątkowych i pomnikach. Poruszając się po mieście uczniowie posługiwali się planem Bydgoszczy z czasów zaboru pruskiego (nazwy w j. niemieckim) i porównywali go z obecną infrastrukturą. Przemieszczając się ulicami centrum, rozwiązywali kolejne zadania, poznając najważniejsze miejsca związane z historią miasta z czasu II wojny światowej, np. Stary Rynek - miejsce egzekucji, budynek aresztu – Wały Jagiellońskie, w którym były wydawane wyroki przez Sąd Specjalny, miejsce upamiętniające zniszczoną synagogę w Bydgoszczy, pomnik prezydenta Barciszewskiego i miejsca – kamienice z nim związane, pomnik i kamienicę związaną z Marianem Rejewskim, gmach przy Gdańskiej 50 - areszt Selbstschutzu, budynek radia – siedziba kierownictwa powiatowego NSDAP itp. Na karcie zadań zostały umieszczone zdjęcia Bydgoszczy z czasów wojennych. Młodzież porównywała współczesne miasto z rzeczywistością sprzed 80 lat i szukała odpowiedzi dotyczących przyczyny zaistniałych zmian (brak synagogi, budynku teatru, kościoła Jezuitów na Starym Rynku).
Grupy kończące trasę spotykały się w Młynach Rothera. Tam nastąpił skromny poczęstunek, a następnie podsumowanie gry. Nagrodą dla uczestników było zwiedzanie wystawy „Sowa”, w czasie której młodzież rozwijała swoją kreatywność, umiejętności technicznego myślenia i zdobywała wiedzę poprzez swobodne eksperymentowanie.
Dziękujemy wszystkim, biorącym udział szkołom i ich reprezentantom (uczniom i opiekunom). Mamy nadzieję, że spotkamy się za rok aby dalej poznawać historię Bydgoszczy.